Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Kaple sv. Fabiána a Šebestiána [ Kaple ]

Kaple sv. Floriána a Bartoloměje
Kaple sv. Fabiána a Šebestiána stojí v poli mimo zastavěnou část obce na pozemku parc.č. 22 v k.ú. Kunčice, vlevo při vjezdu do místní části Kunčice ve směru od Bělotína.

Jedná se o jednolodní stavbu s příkrou sedlovou střechou a špičatou čtyřbokou zvonovou věží nad vchodem bez sakristie a oratoře. 

Na místě původní dřevěné kapličky byla v roce 1717 postavena zděná stavba, která byla v roce 1777 renovována a na věžičku přidán zvon a vedle kaple postaven dřevěný kříž s plechovým malovaným Kristem. V roce 1858 byl opravován krov, vyměněna střešní krytina (namísto šindele břidlice), na věžičku osazena nová makovice a kříž s paprsky. V roce 1911 byla vyměněna krytina za eternitové šablony a v roce 1942 konfiskován zvon pro válečné účely, který byl v r. 1944 nahrazen zvonem z náhražkové slitiny. Při přechodu fronty v roce 1945 byl zničen kříž u kaple a vížka. V padesátých letech byla kaple zdemolována několika výrostky z Kunčic a vojáky, kteří byli na brigádě v místním JZD. Kaple byla důkladně opravena až v roce 1969, kdy na jaře začala oprava vnějšku kaple pod vedením bělotínského administrátora ThDr. Jaroslava Studeného. Poslední větší přestavba proběhla v roce 1995, kdy byla nad vchodem přistavěna zvonová hranolová věž, která byla opravována ještě v roce 2008 po zásahu bleskem. Interiér kaple a mobiliář byly do současné podoby dokončeny v roce 2010. Mobiliář je převážně dílem místních firem.

Kaple je vybavena souborem keramických reliéfů. V letech 2008-11 jej vytvořila na objednávku obce Bělotín ostravská výtvarnice Kateřina Pavlicová. Soubor zahrnuje oltářní plastiku, představující Krista v doprovodu sv. Floriána a sv. Fabiána. Po stranách oltářní niky jsou umístěny plastiky sv. Šebestiána a anděla. Hlavní loď kaple pak obsahuje soubor čtvercových keramických kachlů s motivy biblické apokalypsy.

Ve spodní části věže v zádveří za vstupní mříží je po pravé straně umístěna pamětní deska obětem 1. světové války s 13 jmény padlých, německým nápisem "Den Opfern des Krieges 1914-1918" (Obětem války 1914-1918) a německým válečným křížem.

Pohnutá historie kaple je rozvedena v přiloženém článku Historie kaple sv. Fabiána a Šebestiána a kříže v Kunčicích. Jeho autorem je dr. Jirák, SOkA Přerov.

Svátek patronů sv. Fabiána a Šebestiána připadá na 21. ledna.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Kaple
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 13.06.2017 v 14:16 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule