Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Trasa Jeseník - Medvědí kámen - Jeseník [ Turistická trasa ]

Jeseník-Jeseník Lázně-Jitřní pramen-Medvědí kámen-jeskyně Na Pomezí-Jeseník Lázně-Jeseník
Typ: pěší
Náročnost: středně náročná
Čas.náročnost: polodenní
Restaurace: Jeseník, jeskyně Na Pomezí
Délka 17,5 km
Délka čas 5,75 hodin
Převýšení +601 m
Snížení -462 m
Nejnižší bod 445 m
Nejvyšší bod 907 m

Příjezdové místo: Jeseník, vlak, trať č. 290, autobusy z Brna, Prahy, Šumperka a Ostravy.
Výchozí bod: železniční stanice Jeseník, parkoviště osobních aut ve městě.
Časový rozvrh: Jeseník, vlak - Jeseník, lázně 2,5 km (3/4 hod.) - Jitřní pramen 1,5 km (1/2 hod.) - Medvědí kámen 3,5 km (1 a 1/4 hod.) - jeskyně Na Pomezí 3 km (1 hod.) - Jeseník, lázně 4,5 km (1 a 1/2 hod.) - Jeseník, vlak 2,5 km (3/4 hod.).

Náročnost: středně náročná trasa se stoupáním na Jitřní pramen a s náročnějším sestupem z Medvědího kamene.
Nejvyšší bod: Medvědí kámen 907 m.

Pozoruhodnosti: Jeseník - radnice, vodní tvrz; Jeseník, lázně - lázeňský areál, Kongresový sál, kolonáda; Medvědí kámen - rozhledové místo; jeskyně Na Pomezí.

Popis trasy:
Od železniční stanice v Jeseníku dojdeme po červeně značené cestě až na železniční přejezd silnice Jeseník - Jeseník, lázně. Zde odbočíme a stále stoupáme až do Jeseníku, lázní (dříve Gräfenberg). Tyto známé lázně byly založeny místním rodákem, přírodním léčitelem Vincencem Priessnitzem. V současnosti mají lázně primát jako speciální neurologické lázeňské zařízení. Areál lázní stojí za prohlídku, která je možná po některém se značených lázeňských okruhů. V areálu lázní i nejbližším okolí je řada historických památek a objektů. Nejvýše položené je Priessnitzovo sanatorium, dílo architekta L. Bauera z roku 1910. Lázeňskou kolonádu zdobí několik pomníků zakladateli lázní, Český pomník s Hygií z roku 1874 je dílem J. V. Myslbeka, Maďarský pomník s bronzovým lvem z roku 1849 je dílem sochaře L. Schwantlera z Mnichova. U vjezdu do lázní je Francouzský pomník z roku 1841. Vlevo od naší cesty je rodinná hrobka kde jsou uloženy ostatky zakladatele lázní a jeho ženy Sofie. Po červeně značené cestě stoupáme v souběhu se zelenou značkou kolem Enhuberova pomníku až k Jitřnímu prameni (790 m). Zde odbočíme vlevo a po zeleně značené cestě stoupáme kolem Priessnitzova pramene k prameni Šárka. Za stálého stoupání dojdeme na Medvědí kámen (907 m). Z Medvědího kamene jsou výhledy na hřeben Rychlebských hor a na Žulovsko. Z vrcholu Medvědího kamene začneme prudce klesat pěšinou na pasece. Opatrně, možnost pádu. Po mírném vyrovnání svahovitého terénu přijdeme na lesní cestu, po níž se dostaneme až na hlavní silnici. Po ní pokračujeme vlevo a po krátké chvíli dojdeme k jeskyním Na Pomezí, viz trasu č. 27. Po prohlídce, která trvá asi 50 minut, pokračujeme zelenou a modrou značkou ve stoupání až k železničnímu přejezdu, který překročíme. Za přejezdem odbočíme vlevo z hlavní silnice a žlutě značenou cestou projdeme kolem vodní nádrže a hájenky až do Jeseníku - lázní k centrální orientaci u Priessnitzova sanatoria. Zde přejdeme na modře značenou cestu a sestupujeme k nemocnici v Jeseníku. Zde odbočíme vpravo a po červeně značené cestě (souběh se žlutou značkou) dojdeme zástavbou až k železniční stanici Jeseník.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.sumperk.info.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 15.07.2003 v 12:52 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule