Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


ROŽNOVSKÁ VALAŠKA 2005, XIII. mezinárodní armádní folklorní festival a VII. přehlídka skupin historického šermu

Tisková zpráva
Rožnov pod Radhoštěm 10. - 12. června 2005
Ve dnech 10. - 12. června 2005 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční XIII. mezinárodní armádní folklorní festival se VII. přehlídkou skupin historického šermu "Rožnovská valaška 2005".
Hlavními pořadateli festivalu jsou Armáda České republiky, Město Rožnov pod Radhoštěm, Vojenský umělecký soubor Ondráš, Folklorní sdružení České republiky a Folklorní sdružení Jánošík Brno. Záštitu nad festivalem přijali Petr Nečas, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a generálporučík Pavel Štefka, náčelník Generálního štábu Armády České republiky.
Festival Rožnovská valaška si postupně získal přízeň návštěvníků folklorních akcí svým rozsahem (letos 18 folklorních souborů a 9 dalších účastníků) a zejména zajímavou dramaturgií. Spojení folkloru a historického šermu spolu s nabídkou produkce lidových řemeslníků, ale i tradiční krajové gastronomie v krásném prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabízí zajímavé zážitky a pestrou podívanou nejen vyhraněným zájemcům o lidovu hudbu, zpěv a tanec, ale mnoha dalším, kteří chtějí prožít zajímavé víkendové dny. Program festivalu připravil Vojenský umělecký soubor Ondráš Brno, který zajišťuje také organizační a technické zázemí celé akce. Letošní "Valaška" je historicky první, která se koná za existence plně profesionální Armády České republiky. Příznivci folkloru vysoce oceňují skutečnost, že se armáda rozhodla v této tradici pokračovat a pozvala stejně jako v minulých letech řadu dětských folklorních souborů.
Není snadné doporučit ze široké programové nabídky to nejzajímavější. V pátečním programu si snad návštěvníci nenechají ujít zahajovací představení lidového tanečního divadla v podání VUS Ondráš pod názvem "Čertovinky" na motivy pohádky "Čert a Káča", který měl premiéru v loňském roce. V sobotu jistě upoutají občany a návštěvníky města "Roztančené náměstí" a průvod účastníků do areálu Valašského muzea v přírodě. V pořadu "Levů nožku, pravů nožku, zatancujeme si trošku" se návštěvníkům představí dětské folklorní soubory (13,30) a "S dobrou náladou" je přijdou pozdravit jejich dospělejší kolegové (15,00). Příznivci historického šermu jistě nevynechají možnost shlédnout "Boj o stráň" v podání Klubu vojenské historie z Nového Jičína a přehlídku skupin historického šermu "Psáno mečem a sekerou" (15,00). "Z daleka i z blízka" přivezli své písně a tance zahraniční účastníci festivalu a předvedou je zájemcům v 16,30 hodin. Odpolední blok pořadů, které se většinou konají v Komorním amfiteátru Valašského muzea v přírodě, vystřídají večerní vystoupení v amfiteátru Na stráni, kde se v 19,30 představí folková skupina Neřež. Hezké sny popřeje návštěvníkům Slovenský ľudový umelecký kolektív v pořadu "Sen" ve 21 hodin. A komu se ještě nebude chtít spát, ocení možnost "Nocování u muziky".
Kdo dá v sobotu přednost vínu nebo tradiční Valašské slivovici, množné uvítá jako zajímavou změnu v neděli pořad "Tam, kde pivo vaří" v podání folklorních souborů Mladina a Kytice (10,30). "Trylky Jaroslava Juráška" v podání dětských zpěváků lidových písní (11,30) připomenou letošní nedožité osmdesátiny významné osobnosti lidové muziky a dlouholetého uměleckého vedoucího VUS Ondráš Brno. Se slibem "Zase se tu sejdem" se účastníci rozloučí s Rožnovem pod Radhoštěm v závěrečném galaprogramu.
Na festivalu vystoupí:
Vojenské folklorní soubory:
VUS ONDRÁŠ Brno, Folklorní soubor DUNAJEC Olomouc, FS LUČINA Brno, FS TRNKA Vyškov, FS a Dětský folklorní soubor ROSÉNKA Praha, DFS PÚČIK Brno, DFS JÁNOŠÍČEK Brno, DFS DUNAJEČEK Olomouc, DFS MALENÍČEK Lipník nad Bečvou, DFS KLEBETNÍČEK Vyškov, HRADECKÁ cimbálová muzika Hradec Králové, DĚTSKÁ CM HÁJ Háj ve Slezku
Skupiny historického šermu:
SIGNUM Vyškov, BRETNÝŘI Vyškov, NON SANCTUS Olomouc, Historická skupina ZW Slapy u Tábora, KLUB VOJENSKÉ HISTORIE Nový Jičín
Hosté Rožnovské Valašky 2005:
Slovenský ľudový umelecký kolektiv (SĽUK) Bratislava - Slovensko, KARAVAI Perm - Rusko, PIRUET Jeruzalém - Izrael, VILNELE Vilnius - Litva, FS Mladina Plzeň, DFS Kytice z Prahy, SHŠ * MARKUS M Přerov, CYRANO klub Brno, DOBOVÁ HUDBA CODEX Přerov
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Festival podporují také OSA - ochranný svaz autorský a TG Tisk Lanškroun.

Podle podkladů Armády ČR a VUS Ondráš zpracoval Jiří Pokorný

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.06.2005 v 23:07 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule