Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Poslední den Rožnovské valašky 2006

Rožnov pod Radhoštěm 11. června 2006
Dlouhá festivalová noc skončila až ráno a tak první sluneční paprsky přivítaly pouze ospale prázdné pěšinky dřevěného městečka a pomalu se probouzející vojenské ležení Valašského sboru Portášského. Pár ranních ptáčat se vypravilo na mši a zvláštní kouzlo nedělního rána dokreslil zvučný alt zpěvačky venezuelského souboru znějící do daleka z valašského dřevěného kostelíka.
Když se po desáté hodině rozřinčely zbraně na pódiu u Valašské hospody v programu skupin historického šermu pro děti nazvaném Hrajeme si na rytíře, areál už opět pulsoval životem.
Svými skřivánčími hlásky pak jako vždy všechny potěšili ti nejmladší z každého soboru v programu dětských zpěváčků Trylky Jaroslava Juráška.
Mezinárodní armádní festival Rožnovská Valaška
Přesně v pravé poledne zazněly výstřely z pušek, když se zbojníci lapkové pokusili proniknout do dřevěného městečka. Ostřížím zrakům četníků Valašského sboru Portášského však nic neuniklo a tak došlo, za velkého zájmu diváků a návštěvníků skanzenu, k přestřelce. Jak jinak, lapka byl lapen, zvítězilo právo a spravedlnost a všichni si oddechli.
Mimochodem, pokusili jsme se pohovořit se skupinou japonských turistů o folkloru a o tom, jak se jim v Rožnově líbí, ale zřejmě ve snaze zachytit na svých fotoaparátech a kamerách co nejvíce z atmosféry festivalu, rozptýlili se dnes zcela nečekaně po celém prostoru muzea a nebylo možno je polapit ani za pomoci Valašského sboru Portášského.
Za rok se sejdeme...tak pravil název závěrečného programu letošního XIV. Ročníku mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská Valaška, ve kterém diváci měli možnost shlédnout to nejlepší letošní festival přinesl.
Mezinárodní armádní festival Rožnovská Valaška
Mezinárodní armádní festival Rožnovská Valaška
A kdo byli ti nejlepší ? Titul Laureát festivalu v kategorii dospělých folklorních souborů získal folklorní soubor Dunajec z Domu armády Olomouc, mezi dětskými folklorními soubory to byl folklorní soubor Maleníček z Lipníka nad Bečvou. Laureátem festivalu v oboru historického šermu je Šermířská a divadelní společnost Zikmunda Wintera z Tábora. Vojenský umělecký soubor Ondráš získal za představení Čertovinky cenu za divácky nejúspěšnější pořad.
Mezinárodní armádní festival Rožnovská Valaška
Za rok se tedy sejdeme na dalším ročníku Rožnovské Valašky. Věřme, že přízeň a zájem diváků, které si festival za ta léta získal, opět přesvědčí, že festival i další podobné akce mají v životě Armády České republiky své místo a jsou jednou z nejlepších forem prezentace AČR na veřejnosti.

Rožnov pod Radhoštěm, 12. června 2006

Jana Zechmeisterová
J.Zechmeisterova@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.06.2006 v 17:24 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule