Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


30. výročí založení souboru Ondřejnica

Koncert k 30. výročí založení Lašského souboru písní a tanců Ondřejnica bude v Brušperku 24. března 2007
Ondřejnica, lašský soubor písní a tanců
Lašský soubor písní a tanců Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí byl založen v roce 1977. Původní dětská skupina místní základní školy přerostla do podoby více než stočlenného souboru s cimbálovou muzikou, taneční a pěveckou skupinou, dvěma dětskými skupinami a sólisty.
Soubor bez možnosti navázat na tradice vytvořené lašským souborem - předchůdcem se snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu na jihozápadním okraji Ostravy. Usiluje o osobité ztvárnění lašského folklóru, které by se svým výrazem nevzdalovalo původnímu záměru lidových tvůrců. Nejsilnější a nejpůsobivější stránkou tanečního, pěveckého i hudebního projevu je jemná lyrika, jednoduchost a prostota.
Lašské písně a tance mohli slyšet a vidět účastníci jeho vlastních koncertů, festivalů "Staroveské zámecké léto", národopisných slavností a přehlídek, Janáčkova hudebního Lašska a Hukvaldech a jiných kulturních akcí po celé republice. Ondřejnica reprezentovala svou vlast také v zahraničí (Polsko, Francie, Turecko, Dánsko, Belgie, Bulharsko, Slovensko, Sicílie). Mnohé písně v podání zpěváků a muziky souboru zaznívají na vlnách českého rozhlasu. Česká televize - studio Ostrava natočila o Ondřejnici pořad Vonička z domova. Největším úspěchem souboru bylo ocenění jeho programu "Moje Lašsko", sestaveného z písní a tanců povodí Ondřejnice, které inspirovaly i Leoše Janáčka k jeho vyznání k rodnému kraji.
Koncert k 30. výročí založení "Ondřejnice"
Ondřejnica, lašský soubor písní a tanců
Ondřejnica, lašský soubor písní a tanců
Ondřejnica, lašský soubor písní a tanců

Za soubor Ondřejnica
Yvona Voráčová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 17.03.2007 v 20:59 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule