Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Rožnovská valaška 2007 - den druhý

Rožnov pod Radhoštěm, 9. června 2007
Krásné slunečné sobotní ráno přivítalo návštěvníky Rožnovské valašky tradičním koncertem Posádkové hudby Olomouc a "roztančeným náměstím", kde se v další živé pozvánce předvedli všichni účinkující, ať již folklorní soubory, či šermířské skupiny. Ani zde nechyběla Jednotka čestné stráže Armády České republiky. Nádherný průvod plný hudby a tance prošel městem a svoji pouť zakončil před vstupním prostorem Valašského muzea v přírodě.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Starosta města Rožnov pod Radhoštěm, ředitel Valašského muzea a ředitel festivalu přivítali a pozdravili účastníky festivalu i diváky a druhý festivalový den mohl začít.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V pravé poledne začala v Dřevěném městečku soutěžní přehlídka skupin historického šermu. V jejím závěru se nad Rožnovem zamračilo a déšť pokřtil začátek pořadu Mladé nožky - soutěžní přehlídky dětských folklorních souborů spolupracujících s Armádou České republiky. Po dvaceti minutách se však nebe opět rozjasnilo a festivalový program mohl běžet podle původního plánu. Divákům v Komorním amfiteátru se postupně představily dětské soubory Púčik, Dunaječek, Jánošíček, Klebetníček a Maleníček. Po dětských tanečnících se publiku předvedly dospělé soubory. Soutěžily čtyři - Lučina, Dunajec, Trnka a Jánošíček. Tento program pod názvem Do střehu aj do valašky doplnila krátká nesoutěžní vystoupení Hradecké cimbálové muziky, jedné ze šermířských skupin a Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ.
Zároveň s probíhajícími soutěžními přehlídkami se Na stráni bojovalo se zbraněmi v ruce. Přes sedmdesát "vojáků" Valašského sboru portášského a klubů vojenské historie České republiky zinscenovalo rekonstrukci historické bitvy o valašskou dědinu z dob napoleonských válek.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V podvečer se v plné kráse představily rožnovskému publiku zahraniční soubory - rumunský Romafest, slovenský Gymnik i srbský Kud Nikola Tesla. I při tomto programu nazvaném Last minute Komorní amfiteátr doslova praskal ve švech.
Večerní programový blok situovaný do amfiteátru Na stráni zahájil pořad Od Šumavy k Tatrám. V něm pobavily diváky ve zcela zaplněném hledišti tři hostující soubory - Čechy zastupoval Úsměv z Horní Břízy, Moravu brněnský Javorník a Slovensko bratislavský Gymnik. To vše s netradičním a zároveň vtipným průvodním slovem.
Programové pódium pak zcela ovládla taneční skupina PARTIA ze Slovenska, která předvedla velmi působivý a temperamentní program Tanec medzi črepinami.
Dlouhou sobotní noc pak provázela společná zábava při cimbálových muzikách s příznačným názvem Do krku aj pod nohy.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
P.S. Všechno festivalové dění prolínaly vstupy PIT - Pohyblivého Informačního Týmu, který s humorem sobě vlastním přinášel všem účinkujícím i divákům užitečné i méně užitečné, ale o to vtipnější "informace".

Hana Maděrová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.06.2007 v 19:38 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule