Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Pozvánka na festival Poodří Františka Lýska

24. 4. - 20. 6. 2009 Proskovice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Jistebník
Již tento pátek a sobotu se koná první část festivalu, nazvaném po národním umělci Františku Lýskovi. Sběratel lašských a slezských lidových písní, zakladatel a sbormistr legendárních Jistebnických zpěváčků je osobností, na kterou jeho rodný kraj nezapomíná. V r. 2004 uctil sté výročí jeho narození hudebně-pěveckým festivalem, který se od té doby koná pravidelně každým rokem v rozmezí dubna až června v několika obcích kulturního regionu Poodří: v rodné obci Františka Lýska Proskovicích, místě působení Jistebnických zpěváčků Jistebníku a ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, sídle Lašského souboru písní a tanců Ondřejnica.

Festival je výjimečný v tom, že předvádí především sborové pěvecké umění. Během festivalu se pořádají i odborné semináře pro sbormistry a učitele hudební výchovy.
24. a 25. dubna v Proskovicích vystoupí dětský pěvecký sboru Proskovjáček, dětský sbor Pěvci z Ostravy-Vítkovic, folklorní soubor Grunik z Ostravice a Soubor písní a tanců Ostravica z Frýdku-Místku. V květnu a červnu pokračuje festival v zámeckém areálu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. V zámeckých arkádách 29. května vystoupí od 18 hod. dětský pěvecký sbor Meandry ZUŠ B. Martinů z Havířova, dětský pěvecký sbor místní ZŠ, Pěvecké sdružení ostravských učitelek, Pěvecký sbor Křížkovský z Opavy a Canto amabile, komorní dívčí sbor hostitelské obce. Nejbohatší program připravili pořadatelé na 30. května, kdy v areálu zámku vystoupí od 13 hodin LSPT Ondřejnica, Malá Ondřejnica, dětský folklorní soubor z Ostravy Hlubinka, SLPT Valašský vojvoda z Kozlovic, cimbálové muziky Ondřejnica a Fojt a zahraniční host, soubor písní a tanců Silesianie z polských Katovic. 19. června přijede do Staré Vsi nad Ondřejnicí účinkovat navíc další zahraniční soubor a DFS Kytice z Prahy. Závěr festivalu tvoří odpolední koncert pěveckých sborů 20. června v Kulturním domě v Jistebníku.

Festival provází i zajímavé výstavy, věnované místnímu regionu - "Poodří ve fotografii Zdeňka Lýska" v Proskovicích a výstava ostravských výtvarníků "Poodří v obrazech" ve Staré Vsi.
6. ročník festivalu Poodří Františka Lýska pořádají obce Stará Ves nad Ondřejnicí, Jistebník a Městský obvod Ostrava-Proskovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR s podporou Moravskoslezského kraje a Nadace OKD. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Místní infostránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, ACR Alfa, Informační server www.borovice.cz a magazín Folklor.
Podrobný program festivalových dnů viz příloha, www.stara-ves.cz/kultura/ondrejnica a www.folklornisdruzeni.cz.
Vlasta Cibulová

Kontakt: Mgr. Eliška Krejčíčková
E-mail: eliska.krejcickova@volny.cz
tel.: 596769643, 731 152 242
Zveřejněno 20.04.2009 v 17:51 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule