Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Malé okénko do naší přírody - březen

Jako každý rok v březnu jaro začíná pomalu, ale jistě klepat na dveře. Rádi bychom vás v pravidelných cyklech informovali, co je v naší přírodě nového a co může všímavý návštěvník pozorovat.
Dnešní článek bych chtěl věnovat největšímu a nejúspěšnějšímu druhu kachny a to kachně divoké, myslivci nazývané březňačka. Tato kachna velmi úspěšně osídlila celé území republiky a žije všude tam, kde je nějaká vodní plocha. Je velmi dobře přizpůsobena životu ve vodě, ale i na souši, v letu je pak schopna dosahovat rychlosti okolo 60 km v hodině. U této kachny je dobře patrný pohlavní dimorfismus, tedy sameček a samička jsou ve svém šatě z peří barevně odlišeni, samička spíše nenápadná, samec naopak velice výrazný, aby při zásnubách mohl samičce imponovat. Projevy této kachny jsou velice hlasité, v tomto případě, je naopak samička tou hlasitější, samec pouze švitoří. Jak jsem již na začátku zmínil, my myslivci tuto kachnu nazýváme březňačkou a to proto, že již v březnu sedí na snůšce až 15 vajec.

Důvodem tohoto článku je i malá prosba na všechny návštěvníky přírody okolo vodních toků Lubiny či Odry a to zvláště těch, kteří na procházky berou i své psí mazlíčky, nechme tuto kachnu splnit své rodičovské povinnosti a nerušme ji při sezení na vajíčkách. Odměna bude úžasná, pohled na kompletní rodinku kachen a nový život na našich vodních plochách! Děkuji.

Za MS Petřvald: Roman Císař
Myslivecký spolek Petřvald
DALŠÍ INFORMACE: Myslivecký spolek Petřvald
Zveřejněno 07.03.2016 v 13:43 hodin

[nahoru]Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule